Większości klientów kredyt hipoteczny kojarzy się przede wszystkim z zakupem mieszkania czy domu. Tymczasem produkt ten może mieć o wiele szersze zastosowanie i możemy za jego pomocą pokryć koszty np. remontu. Choć wciąż jeszcze nie jest to popularne rozwiązanie, to zdecydowanie warto je rozważyć. Co trzeba wiedzieć na jego temat?
Jak w przypadku każdego kredytu, aby móc rozważać takie rozwiązanie, musimy cechować się pozytywną zdolnością kredytową oraz dysponować wkładem własnym w odpowiedniej wysokości. Cały mechanizm działa identycznie, jak w przypadku kredytów hipotecznych na kupno mieszkania czy budowę domu – w banku musimy przedstawić wszelkie dokumenty dotyczące nie tylko naszej zdolności kredytowej, lecz także np. kosztorys planowanych prac, wycenę nieruchomości, zgodę na remont (jeśli taka jest wymagana). Nie można zapomnieć także o dokonaniu wpisu do księgi wieczystej.
Ponieważ kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, to bank będzie rozliczał klienta z realizacji poszczególnych etapów, a otrzymane środki możemy spożytkować wyłącznie w sposób, jaki zadeklarowaliśmy we wniosku o przyznanie finansowania. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każdy bank udzieli kredytu hipotecznego na remont. Wówczas ratunkiem może okazać się kredyt gotówkowy, który możemy przeznaczyć na dowolny cel.
Zasady, na których przyznawany jest kredyt hipoteczny na remont domu czy mieszkania, są identyczne jak w przypadku finansowania zakupu nowego lokum. Zaletą takiego rozwiązania jest więc możliwość rozłożenia go na wiele rat – kredyt hipoteczny można wziąć maksymalnie na 35 lat. Wydłużenie okresu kredytowego sprawia zaś, że rata nie obciąży znacznie naszego portfela, co z kolei przekłada się na wyższą zdolność kredytową.
W przypadku kredytu na remont również musi zostać ustanowione zabezpieczenie w postaci hipoteki. Z jednej strony wiąże się to z większą liczbą formalności, ale z drugiej – znacznie obniża koszty i oprocentowanie kredytu, szczególnie w porównaniu do kredytu gotówkowego. Po trzecie zaś, w ramach takiego produktu możemy zawnioskować o przyznanie wiele wyższej kwoty niż w przypadku kredytu na dowolny cel.